Historie klubu

První zmínka o založení fotbalového oddílu ve Stružinci se datuje k roku 1929, ale soutěžně se začalo hrát až v roce 1932 na upravené louce v místě dnešního fotbalového areálu. Původně se začalo s názvem SK Stružinec a v roce 1935 se přešlo na název Slavoj Stružinec. Tento název vydržel až do roku 1938, kdy po nástupu a zabrání Československa Němci a vytvoření protektorátu, bylo od fotbalu upuštěno a tak i zanikl na několik desetiletí fotbal ve Stružinci.

O vznik fotbalu ve Stružinci v jeho počátcích se zasloužili především Karel Hanuš, Jaroslav Kučera, Ladislav Matouš, bratři Bohumil a Josef Tůmovi, Josef Jirouš, ale i několik místních sedláků. Zajímavostí snad ještě je, že v této době měl Slavoj Stružinec mužstvo A i B. Stružinecké mužstvo mělo také v této době nad sebou jistý patronát v podobě fotbalového klubu Slavoj Praha 8, od kterého oddíl získával opotřebené věci (míče, kopačky, chrániče). Pro tyto věci se jezdilo do Prahy na kolech, což se zdá pro dnešní dobu něco neuvěřitelného! Taková byla doba před 70-ti lety a takové byly i počátky fotbalu ve Stružinci.

Nová éra začala v létě roku 1958, kdy se vážně začalo uvažovat o vzniku fotbalu pod názvem TJ Sokol Stružinec. U vzniku a nápadu opět stáli bratři Bohumil a Josef Tůmovi, Karel Hanuš st., Ladislav Matouš st., Josef Srna, Karel Merta - starosta sokolské jednoty, Jaroslav Hloušek, Aleš Forman. V roce 1959 se do naši obce přistěhoval ze Slovenska Jano Šimkuljak, který celý proces se založením fotbalového oddílu rozjel, a tak na podzim roku 1959 byl TJ Sokol Stružinec řádně přihlášen do okresního přeboru III. třídy. Tomu všemu předcházelo vybudování hřiště, ale jeho terén pro hru více méně i po srovnání a vybrání všech kamenů připomínal uvláčené pole. Začátky byly velice krušné, a tak se dostavovaly prohry, ale k fotbalu se začalo hlásit více mladších hráčů, kteří začali nastupovat v základní sestavě, což se projevilo i na výsledcích. V roce 1961 byli do soutěže přihlášení žáci, tak bylo rozhodnuto o dalších nástupcích ve stružineckém fotbale.

První uchovaná sestava je z roku 1962.

Muži TJ Sokol Stružinec: Kinský Randolf, Hloušek Jaroslav, Hanuš Karel, Forman Aleš, Materna Josef, Nechanický Josef, Vaistauer Míla, Maňhal Jiří, Matouš Ladislav, Vohnout František, Pánek Jaroslav, Bláha Stanislav, Terifaj Milan, Janda Jaromír Milický Milda, Janda Josef

Trenérem byl Bohumil Tůma.

Na domácí utkání v této době chodilo v průměru 70 diváků. Od roku 1959 do roku 1999 se ve stružineckém mužstvu mužů vystřídalo celkem 171 hráčů a v družstvu žáků od roku 1961 do roku 2003 celkem 155!